Ładowanie...
„Zmysły” – VI dzień Festiwalu Conrada 2016
„Zmysły” – VI dzień Festiwalu Conrada 2016
Jak co roku festiwalowy weekend to mnóstwo atrakcji dla najmłodszych czytelników. Wydawnictwo Zakamarki przygotowało warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci bazujące na książkowej serii „Przygody w Raju” Moni Nilsson. Później w Muzeum Historii Fotografii była okazja do poznania tajników optyki i budowy ludzkiego oka. Dzieci mogły także odbyć rysunkową podróż do wnętrza Ziemi. Wczesnym popołudniem odbyło się z kolei spotkanie z Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem – autorami książki ilustrowanej „Umarły las”, przybliżającej dzieciom tajemnicze życie mieszkańców puszczy.
Dalej w ciągu dnia odbyło się spotkanie tylko z pozoru branżowe – Adam Pluszka i Marcin Wilk rozmawiali o tym, kim dziś jest redaktor – jaka jest jego funkcja w procesie powstawania literatury, jakie miejsce zajmuje w strukturze życia literackiego. Zgodnie z podtytułem spotkania („jak wytrzymać z pracą w domu”) pojawiły się także wątki osobiste, związane z prekaryzacją zawodu redaktora.
Z kolei Zofia Król, Małgorzata Szczurek, Marcin Szuster i Piotr Sommer rozmawiali o trudnej sztuce przekładu literackiego. Pretekstem do rozmowy była wydana niedawno antologia „O nich tutaj”, czyli zbiór tekstów poświęconych translatologii publikowanych na łamach „Literatury na Świecie”. To książka szczególnie ważna, bo poświęcona krytyce przekładu, bez którego skazani bylibyśmy na izolacje w bardzo wąskiej przestrzeni naszego języka. Dlatego musimy nieustannie rozmawiać o tym, w jaki sposób literatura (zarówno ta klasyczna, jak i ta współczesna) staje się nam bliska i zrozumiała.
Równolegle z dyskusją o przekładzie odbywało się spotkanie z Filipem Springerem, który opowiadał o swojej najnowszej książce „Miasto Archipelag”, poświęconej polskim peryferiom.
Popołudniu w Pałacu Czeczotki zebrali się najbardziej zagorzali fani prozy Marka Bieńczyka – największego Przyjaciela Festiwalu Conrada. Z okazji urodzin autora jego przyjaciele (pisarze, akademicy i tłumacze) przygotowali niezwykły prezent – specjalne wydanie książki zbierającej najrozmaitsze teksty poświęcone właśnie jemu. Choć publikacja ma charakter bibliofilsko-kolekcjonerski (niestety, nie do kupienia), to zgromadzona publiczność miała niepowtarzalną okazję posłuchać jej fragmentów (czytali sami autorzy). Całość, z właściwą sobie werwą i humorem, prowadził Piotr Sommer.
Festiwalową sobotę zakończyły dwa bardzo mocne punkty – spotkanie z Eleanor Catton oraz rozmowa Richarda Flanagana i Michaela Cunninghama.
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]