Reklama

Ładowanie...

Zmiany klimatu i ewolucja człowieka

Zmiany klimatu i ewolucja człowieka

15.04.2022
Czyta się kilka minut
O

Oddziaływania grawitacyjne innych planet wpływają na kształt orbity i nachylenie względem niej osi obrotu Ziemi. Powoduje to oscylacje klimatu: co 41 tys. lat zmienia się ilość opadów w tropikach, a co 100 tys. lat – ilość energii słonecznej docierającej na planetę. Stąd biorą się regularne zlodowacenia. Naukowcy od dawna podejrzewają, że te zmiany odegrały kluczową rolę w ewolucji człowieka, ale brakowało jednoznacznych dowodów.

Zespół Aleksa Timmermanna ogłosił, że właśnie je znalazł. Badacze przeprowadzili symulację ziemskiego klimatu z ostatnich 2 mln lat i przypatrzyli się występowaniu ludzkich skamieniałości z tego okresu. Najciekawszy wniosek dotyczy naszego gatunku: ponad 300 tys. lat temu w południowej Afryce zrobiło się gorąco i skurczyły się tereny przyjazne do życia. Mieszkający tam ludzie zostali odcięci od innych populacji człowieka – i pod wpływem trudnych warunków wyewoluowali cechy, które w lepszych czasach pozwoliły im rozprzestrzenić się na cały świat.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]