Reklama

Ładowanie...

Zmarł Václav Burian

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Fot. Zuzana Burianová / ARCHIWUM RODZINNE
W

W wieku 55 lat zmarł Václav Burian, czeski poeta, dziennikarz i tłumacz literatury polskiej (m.in. Miłosza, Konwickiego, Stryjkowskiego i Mrożka), bezinteresowny, serdeczny i niezawodny przyjaciel i korespondent „Tygodnika Powszechnego”, redaktor dwumiesięcznika „Listy”, przed Aksamitną Rewolucją opozycjonista, pozbawiony m.in. możliwości studiowania.
Do Polski jeździł od młodości, na koncerty jazzowe i filmy niedostępne w swoim kraju. Na początku lat 80. zaprenumerował „Tygodnik” i, jak wspominał, raz w tygodniu legalnie dostawał porcję tekstów, które w komunistycznej Czechosłowacji ukazać by się nie mogły. W latach 90. przyjechał do nas na staż (chciał poznać pismo, w którym publikuje jego ukochany Miłosz), później przez lata publikował tu swoje teksty. W 2003 r., kiedy „Tygodnik” nagrodził Medalem Świętego Jerzego Václava Havla i Adama Michnika, to właśnie on odbierał...

1082

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]