Reklama

Zmarł Václav Burian

Zmarł Václav Burian

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Fot. Zuzana Burianová / ARCHIWUM RODZINNE
W

W wieku 55 lat zmarł Václav Burian, czeski poeta, dziennikarz i tłumacz literatury polskiej (m.in. Miłosza, Konwickiego, Stryjkowskiego i Mrożka), bezinteresowny, serdeczny i niezawodny przyjaciel i korespondent „Tygodnika Powszechnego”, redaktor dwumiesięcznika „Listy”, przed Aksamitną Rewolucją opozycjonista, pozbawiony m.in. możliwości studiowania.
Do Polski jeździł od młodości, na koncerty jazzowe i filmy niedostępne w swoim kraju. Na początku lat 80. zaprenumerował „Tygodnik” i, jak wspominał, raz w tygodniu legalnie dostawał porcję tekstów, które w komunistycznej Czechosłowacji ukazać by się nie mogły. W latach 90. przyjechał do nas na staż (chciał poznać pismo, w którym publikuje jego ukochany Miłosz), później przez lata publikował tu swoje teksty. W 2003 r., kiedy „Tygodnik” nagrodził Medalem Świętego Jerzego Václava Havla i Adama Michnika, to właśnie on odbierał...

1082

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]