Reklama

Zła prywatność

Zła prywatność

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Skoro podejmujemy walkę o prywatność, o obronę jednostki przed nieuprawnionymi ingerencjami z zewnątrz, to należy wspomnieć o ciemnych aspektach prywatności. Jest ich oczywiście wiele: co się dzieje w ludzkich duszach oraz w ludzkich domach, jest dla nas często tajemnicą. Jednak rozwój nowych technologii umożliwił ujawnienie zjawiska, którego - przyznaję się bez bicia - do końca nie rozumiem. Chodzi mi mianowicie o rozmaite anonimowe wypowiedzi w internecie, już nie tylko o czaty, ale także o komentarze do artykułów prasowych i prywatne strony, na których ludzie urządzają sobie rozmaite zabawy.
K

Każda redakcja zna pewną kategorię listów (na szczęście wiele listów jest bardzo mądrych), to znaczy listy od maniaków lub wariatów. Maniacy tym się różnią od wariatów, że interesuje ich tylko jeden problem (w Polsce są to najczęściej takie sprawy, jak antysemityzm i feminizm), wariaci natomiast mają propozycje zbawienia świata i rozwiązania wszystkich możliwych problemów. Jednak ten rodzaj twórczości jest stary jak świat, a ponadto najczęściej i maniacy, i wariaci podpisują się własnym nazwiskiem (może dlatego, że są właśnie maniakami i wariatami).

Natomiast w internecie jest się całkowicie anonimowym, czego skutki są opłakane. Prowadzono już na ten temat badania socjologiczne, które zresztą nie przyniosły rewelacyjnych rezultatów (bo i co tu można wymyślić?). Ludzie pozbawieni nazwiska i całkowicie swobodni w wyrażaniu swoich opinii, zaczynają pisać rzeczy...

2998

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]