Reklama

Czy potrzebujemy Kościoła?

Czy potrzebujemy Kościoła?

16.11.2003
Czyta się kilka minut
Spytano dzieci chrześcijańskie i hinduskie, gdzie mieszka Bóg. W niebie, odpowiedziały dzieci chrześcijańskie, w sercu, wskazały hinduskie, a ja powiadam, że ani tu, ani tam, lecz w twarzy drugiego człowieka. (O. Jan Andrzej Kłoczowski).
A

Artur Sporniak i Jan Strzałka: - Coraz więcej ludzi praktykuje wiarę prywatną, samodzielnie szukając zbawienia, nie czując potrzeby bycia we wspólnocie. Ojcze Joachimie, czy Kościół jest nam do zbawienia koniecznie potrzebny?

O. Joachim Badeni: - Jestem pewien, że tak, albowiem tylko Kościół posiada dobrane przez Boga środki zbawienia. Jeśli jednak człowiek nie potrafi odnaleźć w Kościele owych środków, a dzieje się tak bez jego winy, wówczas Pan Bóg dostrzeże ten fakt, zbawi go, ale pod jednym warunkiem - że człowiek żyje w zgodzie ze swoim sumieniem. Zasadniczo jednak środki zbawienia Pan Bóg daje w Kościele. Kto więc pragnie, może przyjść do Kościoła i korzystać z darów Bożych, czyli sakramentów i nauczania, a najważniejsza spośród wszystkich sakramentów jest Eucharystia. Każdy chrześcijanin może ochrzcić drugiego człowieka, chrztu...

26899

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]