Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Ziemia, jakiej nie znamy

Ziemia, jakiej nie znamy

20.02.2012
Czyta się kilka minut
O. Włodzimierz Siek, proboszcz z Irkucka: Kościół katolicki na Syberii to Kościół młody i poszukujący, Kościół w drodze. Jako katolicy musimy wchodzić na wszystkie te drogi, którymi idzie społeczeństwo. Samo otwieranie świątyń nic nie da.
T

TOMASZ PONIKŁO: Przyjechał Ojciec z Syberii do Polski, a tymczasem tu syberyjskie mrozy... O. WŁODZIMIERZ SIEK: (śmiech) Ale ja nie mam nic wspólnego z tymi temperaturami! A poważnie: na hasło „Syberia” spotykam się w Polsce z dwojakimi reakcjami. Pierwsza dotyczy straszliwego zimna. Faktycznie, klimat jest ostry, zimą temperatura utrzymuje się w przedziale minus 30 – minus 40 stopni. Oczywiście żyje się przez to trudniej, głównie tym, którzy doświadczają biedy, a już zwłaszcza mieszkańcom wsi. Ale życie toczy się tam normalnie, ludzie tak samo pracują, a dzieci chodzą do szkół i ganiają po ulicach. Drugie skojarzenie jest zapewne całkiem inne: dla Polaków Syberia to miejsce zsyłek, przed oczami stają XIX-wieczne obrazy ofiar carskich represji i wiek XX, gdy Syberia stała się symbolem stalinowskiego terroru. To rzeczywiście „nieludzka ziemia”? W...

10097

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]