Reklama

Ziarno bez rdzy

Ziarno bez rdzy

26.01.2003
Czyta się kilka minut
„Złoty pelikan” to kolejna powieść Stefana Chwina, autora m.in. „Krótkiej historii pewnego żartu”, „Hanemanna” i „Esther”. Po Gdańsku połowy minionego stulecia i XIX-wiecznej Warszawie, tym razem akcję książki osadził Chwin w najbliższej nam codzienności. Jednak problemy, jakie porusza pisarz, dalece wykraczają poza obyczajowy portret współczesnej Polski.

„ Tyle książek słowników / opasłe encykłopedie
/ ale nie ma kto poradzić (...)
moja dusza / odmawia pociechy / wiedzy”

Zbigniew Herbert

„Duszę się miewa”
Wisława Szymborska


1. Wiernie i uważnie czytam kolejne książki (a także eseje i publicystykę) Chwina. Nie mam wątpliwości, że jest to pisarz ważny zarówno dla polskiej prozy, jak naszego intelektualnego i duchowego pejzażu. Buduje swe powieści z miłością obrazowego szczegółu, opanowaniem frazy, umiejętnością kształtowania dramaturgii -akapitu, rozdziału, książki. Piękne zdania co i rusz rozbłyskują w gęstej tkaninie tekstu, puenty rozdziałów wybrzmiewają jak mocne fortepianowe akordy.

A przy tym, czy może: przede wszystkim, jako jeden z nielicznych polskich prozaików stawia przed literaturą zadania najpoważniejsze, chce poprzez nią myśleć o...

12512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]