Reklama

Zełenski w Warszawie: na razie bez przełomu

Zełenski w Warszawie: na razie bez przełomu

03.09.2019
Czyta się kilka minut
Na długo przed pierwszą wizytą nowego ukraińskiego prezydenta w Polsce dla obu stron było jasne, że stosunki polsko-ukraińskie wymagają poprawy, w szczególności w sferze historycznej.
W

W ostatnich tygodniach dyplomacja ukraińska wysyłała sygnały, że możliwe jest zdjęcie zakazu polskich prac ekshumacyjnych na Ukrainie, wprowadzonego ponad dwa lata temu. Kwestia ta stała się najsilniejszym hamulcem dla rozwoju dwustronnych relacji. W Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Kijów jest gotów odblokować tę sprawę, ale konkretne ustalenia nie zapadły. Zamiast tego działalność ma zacząć grupa robocza ds. rozwiązania problemów historycznych. Trudno to uznać za oczekiwany przełom.

Przed wizytą Zełenskiego w naszym kraju we wpływowych ukraińskich mediach pojawiły się głosy ostrzegające przed „jednostronnymi ustępstwami wobec Polski”. Choć nowy prezydent chce odróżnić się od swojego poprzednika, to należy oczekiwać raczej korekty niż radykalnej zmiany ukraińskiej polityki historycznej. Dla Zełenskiego relacje z Polską nie należą do spraw kluczowych. Jego priorytetem będzie zakończenie konfliktu w Donbasie, do czego potrzebuje przede wszystkim dobrych kontaktów z Berlinem i Paryżem, które odwiedził kilka tygodni wcześniej.

W rozmowach z prezydentem Dudą i premierem Morawieckim Zełenski skupiał się na kwestiach gospodarczych. Spory o historię zdominowały przekaz mediów, a w międzyczasie Polska stała się – pierwszy raz w historii – najważniejszym partnerem eksportowym Ukrainy. Uporządkowanie kwestii pochówków mogłoby uwolnić dalszy potencjał dla rozwoju współpracy. Choć atmosfera rozmów w Warszawie wyglądała na dobrą, to czas pokaże, czy się tak stanie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]