Reklama

Ładowanie...

Szósty prezydent

z Kijowa
13.01.2020
Czyta się kilka minut
Wołodymyr Zełenski, słynny z ekscentrycznego stylu, w roli przywódcy Ukrainy radzi sobie całkiem nieźle. Wciąż jednak otwarte jest pytanie, jaka to będzie prezydentura – oraz jak zmieni kraj.
Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z mieszkańcami Równego na Wołyniu, wrzesień 2019 r. PRESIDENTIAL OFFICE OF UKRAINE / CC 4.0
B

Był ostatni dzień roku 2018, gdy znany ukraiński aktor komediowy Wołodymyr Zełenski ogłosił swój start w wyborach prezydenckich, zaplanowanych na wiosnę 2019 r. Już po kilkunastu dniach sondaże po raz pierwszy pokazały, że może zostać zwycięzcą. Wkrótce, trzy miesiące później, przyszedł triumf wyborczy. Człowiek niebędący wcześniej politykiem, który nie przedstawił programu wyborczego, otrzymał najwyższe poparcie (73,2 proc. w drugiej turze) w historii ukraińskich wyborów prezydenckich.

Minęły kolejne trzy miesiące i stworzona naprędce przez Zełenskiego partia o nazwie Sługa Narodu – będącej zarazem tytułem jego popularnego serialu telewizyjnego – wygrała przyspieszone wybory parlamentarne. Uzyskała przy tym samodzielną większość w Radzie Najwyższej, co nigdy wcześniej nie udało się żadnemu ugrupowaniu.

Na Ukrainie, która ma zakorzenioną tradycję rewolucyjną, to...

14298

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]