Reklama

Ze sobą i z innymi

Ze sobą i z innymi

20.08.2018
Czyta się kilka minut
Pizzi szuka dramatyzmu i filmowej autentyczności w tym, co uchodzi za błahe i zwyczajne. Szuka odtrutki na bolączki „człowieka prostego” nie w momentach kluczowych, ale w tym, co wydarza się pomiędzy nimi.
Karine Teles jako Irene w filmie „Loveling” MATERIAŁY PRASOWE BEST FILM
T

Tak zwane zwykłe życie zawsze jest na ekranie trochę podejrzane. Nie może przecież zaistnieć w stanie czystym – musi mieć, jak przypuszczamy, swoją nadbudowę: społeczną, polityczną, krytyczną. Albo ukryte ramy filozofującej przypowiastki. Tym większe wytchnienie przynoszą filmy, które „zwykłemu życiu” starają się przyjrzeć bez dowartościowujących naddatków, a tym samym unikają protekcjonalnego spojrzenia na codzienne problemy „normalsów”.

Gdyby nie palma w tle, plakat do filmu „Loveling” mógłby sugerować, że chodzi o przeciętną polską rodzinę nad Bałtykiem: ciała dalekie od doskonałości, wielobarwne akcesoria plażowe, usilna potrzeba bycia razem, choć bez konieczności zaznaczania jej parawanem. Reżyser Gustavo Pizzi ukazuje współczesnych „Kowalskich” z okolic Rio do Janeiro inaczej, niż zrobiłaby to większość naszych twórców. Mały, „kuchenny” realizm nie wykrzywia się u niego...

4813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]