Reklama

Powrót do jaskini

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Zaczerpnięta z powieści Saramago historia grupy ślepców poddanych przymusowej kwarantannie ma w sobie wiele z eksperymentu teatralnego i jako kino zdecydowanie na tym traci.
W filmie „Miasto ślepców” zagrali m.in. Danny Glover, Julianne Moore i Mark Ruffalo / Materiały dystrybutora
W

W przeciwieństwie do cierpliwego papieru, który, jak wiadomo, zniesie wszystko, taśma filmowa wydaje się zdecydowanie bardziej oporna. Bezlitośnie obnaża sztywność intelektualnych konstrukcji, demaskuje papierową psychologię, czyni dosłownym to wszystko, co na kartach książki miało być wyrafinowaną retoryczną figurą. Tak właśnie dzieje się w przypadku "Miasta ślepców" Fernanda Meirellesa - filmowej adaptacji powieści napisanej w 1995 r. przez przyszłego noblistę, José Saramago.

Antyutopia jako gatunek kusi filmowców od zarania kina - począwszy od "Metropolis" Fritza Langa po współczesne hollywoodzkie widowiska science-fiction, lubujące się w przedstawianiu naszej cywilizacji na krawędzi katastrofy. Film brazylijskiego reżysera to kolejna w tej serii apokaliptyczna wizja kultury, której cienka powłoka zaczyna pruć się pod wpływem pojawiającej się znienacka...

4900

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]