Reklama

Zdrada

Zdrada

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Adam Zagajewski: Niech filozofowie zastanawiają się nad zagadką zła. Ci, którzy go dokonali, nic nam na jego temat nie powiedzą. Rozmawiała Katarzyna Kubisiowska
K

Katarzyna Kubisiowska: W "Zdradzie", Pańskim opowiadaniu z "Dwóch miast", bohaterem jest poeta, którego napastliwe artykuły doprowadzają do samobójstwa kolegi. Ten mentalny typ przywodzi na myśl osobę Lesława Maleszki, tajnego współpracownika SB i jednego z najbliższych przyjaciół Stanisława Pyjasa.

Adam Zagajewski: Mój bohater jest o pokolenie starszy od Maleszki. Jego wspomnienia i lęki są ściśle powiązane z epoką stalinizmu. On jednak nie był donosicielem. Poprzez tę postać chciałem pokazać dramat ludzi ambitnych, utalentowanych, którzy po październiku 1956 r. nie potrafili nawet zrozumieć, co się z nimi działo przed odwilżą. Zdrada Maleszki sytuowała się w zupełnie innym planie. Był tylko szpiegiem, nie pisał tekstów, w których wychwalałby Lenina czy Stalina, w jego czasach nie było to już wymagane.

Ale pisał...

22027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]