Ładowanie...
Zdążyć przed Schengen

Skorzystać z "Karty" - jeśli zostanie przyjęta przez parlament - będą mogli zatem Polacy na Litwie, ale już nie np. w Rumunii. Dlaczego? Autorzy ustawy tłumaczą, że powodem jest fakt, iż jednocześnie opracowywana jest ustawa o obywatelstwie polskim, dotycząca przede wszystkim Polaków na Zachodzie, którzy obywatelstwo utracili. - Ktoś, kto nabywa obywatelstwo, uzyskuje takie same przywileje jak my w Polsce - tłumaczy Michał Dworczyk, doradca premiera ds. Polonii i Polaków. - Jednak w większości krajów byłego ZSRR ludzie mogą mieć tylko jedno obywatelstwo. Z ustawy o obywatelstwie nie mogliby zatem skorzystać. Do nich właśnie skierowana jest "Karta Polaka", która oferuje mniejsze przywileje niż obywatelstwo, ale większa jest możliwość korzystania z nich.
"Karta": co to jest
Najważniejszym z zapisów ustawy o "Karcie Polaka"...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]