Reklama

Zdążyć przed Schengen

Zdążyć przed Schengen

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Co trzeci Polak mieszka na obczyźnie: Polacy - po Irlandczykach, Żydach, Ormianach, Albańczykach i Portugalczykach - są jedną z największych diaspor na świecie, za granicami kraju mieszka ich około 20 mln. Dla nich miała być utworzona "Karta Polaka, opracowywana przez kolejne rządy: zbiór praw, które mają przysługiwać im podczas wizyt w ojczyźnie. Projekt przedstawiony właśnie Sejmowi przez rząd zawęża listę adresatów do Polaków mieszkających w krajach byłego ZSRR.
Okolice Marianówki i Kamiennego Brodu na Wołyniu - to jedne z ostatnich polskich wsi, jakie zachowały się w tej części Ukrainy (fot. ŁUKASZ GIERSZ
S

Skorzystać z "Karty" - jeśli zostanie przyjęta przez parlament - będą mogli zatem Polacy na Litwie, ale już nie np. w Rumunii. Dlaczego? Autorzy ustawy tłumaczą, że powodem jest fakt, iż jednocześnie opracowywana jest ustawa o obywatelstwie polskim, dotycząca przede wszystkim Polaków na Zachodzie, którzy obywatelstwo utracili. - Ktoś, kto nabywa obywatelstwo, uzyskuje takie same przywileje jak my w Polsce - tłumaczy Michał Dworczyk, doradca premiera ds. Polonii i Polaków. - Jednak w większości krajów byłego ZSRR ludzie mogą mieć tylko jedno obywatelstwo. Z ustawy o obywatelstwie nie mogliby zatem skorzystać. Do nich właśnie skierowana jest "Karta Polaka", która oferuje mniejsze przywileje niż obywatelstwo, ale większa jest możliwość korzystania z nich.

"Karta": co to jest

Najważniejszym z zapisów ustawy o "Karcie Polaka"...

13627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]