Reklama

Zdążyć przed Schengen

Zdążyć przed Schengen

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Co trzeci Polak mieszka na obczyźnie: Polacy - po Irlandczykach, Żydach, Ormianach, Albańczykach i Portugalczykach - są jedną z największych diaspor na świecie, za granicami kraju mieszka ich około 20 mln. Dla nich miała być utworzona "Karta Polaka, opracowywana przez kolejne rządy: zbiór praw, które mają przysługiwać im podczas wizyt w ojczyźnie. Projekt przedstawiony właśnie Sejmowi przez rząd zawęża listę adresatów do Polaków mieszkających w krajach byłego ZSRR.
Okolice Marianówki i Kamiennego Brodu na Wołyniu - to jedne z ostatnich polskich wsi, jakie zachowały się w tej części Ukrainy (fot. ŁUKASZ GIERSZ
S

Skorzystać z "Karty" - jeśli zostanie przyjęta przez parlament - będą mogli zatem Polacy na Litwie, ale już nie np. w Rumunii. Dlaczego? Autorzy ustawy tłumaczą, że powodem jest fakt, iż jednocześnie opracowywana jest ustawa o obywatelstwie polskim, dotycząca przede wszystkim Polaków na Zachodzie, którzy obywatelstwo utracili. - Ktoś, kto nabywa obywatelstwo, uzyskuje takie same przywileje jak my w Polsce - tłumaczy Michał Dworczyk, doradca premiera ds. Polonii i Polaków. - Jednak w większości krajów byłego ZSRR ludzie mogą mieć tylko jedno obywatelstwo. Z ustawy o obywatelstwie nie mogliby zatem skorzystać. Do nich właśnie skierowana jest "Karta Polaka", która oferuje mniejsze przywileje niż obywatelstwo, ale większa jest możliwość korzystania z nich.

"Karta": co to jest

Najważniejszym z zapisów ustawy o "Karcie Polaka"...

13627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]