Reklama

Zbyt tłusta planeta

Zbyt tłusta planeta

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Sto razy więcej żywności marnujemy przejadając się niż wyrzucając.
B

Badacze z uniwersytetu w Teramo podsumowali poziomy nadwagi (przyjmując za „niezdrowe” BMI powyżej 21,7) w poszczególnych krajach i obliczyli, że wskutek – jak to eufemistycznie nazwali – „metabolicznego marnowania żywności” (czyli obżarstwa) marnuje się na Ziemi 140 mld ton jedzenia rocznie, podczas gdy do śmieci co roku trafia ok. 1,3 mld ton.

Dysproporcja ta rośnie jeszcze bardziej w przeliczeniu nie na masę, lecz koszt ekologiczny: do śmieci trafia najwięcej owoców, warzyw i bulw, przejadamy się zaś głównie żywnością przetworzoną, której produkcja zużywa więcej wody, ziemi i emituje więcej CO2 (240 mld ton rocznie; tyle, ile w wyniku spalania paliw kopalnych przez siedem lat).

UE, USA i Oceania przejadają tyle żywności co reszta świata łącznie. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]