Zbiorowej dymisji nie będzie

01.11.2021

Czyta się kilka minut

Według sondażu agencji Kantar połowa Polaków uważa, że papież powinien zdymisjonować cały episkopat – ze względu na niewłaściwy sposób reagowania na przestępstwa molestowania seksualnego dokonywane przez księży. Takiej dymisji nie należy się jednak spodziewać. Polscy biskupi zakończyli właśnie, odbywaną co kilka lat, wizytę ad limina w Watykanie. Choć informacje o jej przebiegu, podawane przez nich samych, są nieco rozbieżne, nie wskazują na żadne radykalne decyzje Franciszka.

Biskup Adrian Galbas relacjonował, że wizyta „nie miała nic wspólnego z atmosferą dywaniku, jakiegoś karnego spotkania”. Biskup Stanisław Budzik – że ze spotkania z papieżem wychodzili „w euforycznym nastroju”. Arcybiskup Marek Jędraszewski był w watykańskich dykasteriach zaskoczony „wielką gotowością do tego, żeby nas słuchać”.

Papież Franciszek usłyszał także opinię członków polskiego episkopatu, że kary, jakie spadają na niektórych z nich za reakcję na pedofilię duchownych, są zbyt surowe, gdyż – to z kolei słowa abp. Stanisława Gądeckiego – biskupi są winni jedynie „niedociągnięć, uchybień lub zapomnień”. Przypomnijmy: w opinii większości Polaków jest odwrotnie – sankcje nakładane przez Watykan są za łagodne.

Jedynie abp Grzegorz Ryś przyznał wprost, że polscy hierarchowie spotkali się z watykańską krytyką, iż nie potrafią przyjmować krytyki. Według Katolickiej Agencji Informacyjnej metropolita łódzki miał uznać tę krytykę za niesłuszną. Jak zauważyła „Więź”, abp Ryś w rzeczywistości stwierdził, że ta watykańska opinia „jest pewnie słuszna”.

Nie mamy niestety – i zapewne nie ­będziemy mieć – niezależnych informacji o ­przebiegu tej wizyty. Z tych, którymi dysponujemy, można wnioskować, że wizja ­relacji w kościelnej strukturze, która dominuje w Watykanie, polskich biskupów zaskoczyła. Patrzy się na nich krytycznie, ale traktuje z uwagą i szacunkiem. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 45/2021