Reklama

Zatruta studnia

Zatruta studnia

16.03.2003
Czyta się kilka minut
Laboratoria niektórych państw dysponują milionami odmian bakterii, wirusów i grzybów chorobotwórczych, które mogą być użyte w ataku bioterrorystycznym. Wcale nie musi być on wymierzony bezpośrednio w ludzi. Skuteczniejsze może okazać się zaatakowanie pól uprawnych lub zwierząt hodowlanych.
T

To że Saddam Husajn może użyć broni biologicznej, budzi strach. Na nic się zdały niedawne zapewnienia Iraku, że jego zapasy wąglika i gazu zostały dawno zniszczone. Biobroń posiadają też Korea Północna i Południowa, Iran, Kuba, Chiny, Rosja i USA. Zastosowanie jej może mieć tylko charakter terrorystyczny - międzynarodowa konwencja z 1972 r. zakazuje użycia broni biologicznej. Bioterroryzm kojarzy nam się z wysyłanym pocztą wąglikiem, czarną ospą, dżumą, jadem kiełbasianym, AIDS i wirusami powodującymi gorączki krwotoczne (tzw. filowirusy Ebola i Marburg). Ludzkość nie doświadczyła jeszcze na masową skalę tego rodzaju zagrożeń. Trudno przewidzieć wszystkie możliwe ich skutki, również psychologiczne. A nieobliczalne zagrożenie wzbudza najwięcej obaw.

Sporysz, dżuma i ospa
Broń biologiczną stosowano od najdawniejszych czasów. Asyryjczycy zatruwali studnie...

9882

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]