Reklama

Ładowanie...

Zatoka Perska: wymiana ciosów

Zatoka Perska: wymiana ciosów

24.06.2019
Czyta się kilka minut
„Nie chcę wojny” – zadeklarował Donald Trump w minioną niedzielę, w wywiadzie dla stacji NBC.
P

Prezydent USA mówił, że jest gotów do negocjacji z Iranem „bez warunków wstępnych”, i zapowiedział nowe sankcje.

Deklaracja Trumpa nastąpiła po tym, jak w Zatoce Perskiej nastąpiła nagła eskalacja. Najpierw nieznani sprawcy zaatakowali dwa tankowce w cieśninie Ormuz. Łącząc Zatokę z Oceanem Indyjskim, jest ona główną drogą eksportu ropy z regionu; zablokowanie cieśniny oznaczałoby globalny kryzys surowcowy. Statki zostały uszkodzone zapewne przez miny magnetyczne doczepione do kadłuba. USA oskarżyły Iran, ten zaprzeczył. Jako dowód opublikowano nagranie z drona, jak irańska łódź patrolowa manewruje przy burcie statku; żołnierze mieli usuwać minę, która nie wybuchła. Część ekspertów twierdzi, że sabotaż miał pokazać, do czego zdolny jest Iran, który z powodu sankcji nie może sprzedawać ropy; była ona jednym z głównych dochodów jego budżetu.

Kilka dni później Irańczycy zestrzelili amerykański dron zwiadowczy (USA twierdzą, że na wodach międzynarodowych; Iran, że na jego wodach). W odpowiedzi Trump rozkazał zaatakować kilka irańskich celów, ale przed jego rozpoczęciem odwołał rozkaz, tłumacząc, że chciał uniknąć ofiar. Zamiast tego, jak twierdzą media, przeprowadzono cyberataki na irańskie systemy sterujące rakietami i monitorujące ruch w cieśninie Ormuz.

Nowe sankcje, które miały zostać ogłoszone już po zamknięciu numeru „TP”, miałyby zmusić Iran do rozmów o rezygnacji z militarnego programu atomowego. Przed rokiem USA wypowiedziały umowę z 2015 r. w sprawie tego programu (uznając, że jest nieskuteczna) i odtąd usiłują zmusić Teheran do nowych negocjacji. ©℗

Na podst. FAZ, NZZ, DPA

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]