Reklama

Zasada bezinteresowności

Zasada bezinteresowności

07.07.2009
Czyta się kilka minut
Gdy piszę te słowa, trwa oczekiwanie na encyklikę "Caritas in veritate" (ukazuje się niestety po zakończeniu prac nad tym numerem "TP"). Przyczyną zwłoki w jej ogłoszeniu miał być jakoby kłopot z łacińskim tłumaczeniem. Wyjaśnienie to nieco dziwne: w Watykanie funkcjonuje założona przez Pawła VI Fundacja "Latinitas" zajmująca się przekładaniem na łacinę świętych tekstów. W Wiecznym Mieście też nie brak znakomitych latynistów. Być może dobrze znający łacinę Autor encykliki z przekładu nie był kontent.
B

Benedykt XVI nawiązywał już nie raz do treści dokumentu. W przemówieniu do Papieskiej Akademii Nauk Społecznych 3 maja powiedział, że ludzie wierzący mają obowiązek doskonalić więzy solidarności, i wyraził nadzieję, że będą mogli zaproponować skuteczniejsze sposoby rozwiązywania problemów nękających ludzkość na progu trzeciego milenium. Sekretarz Stanu już dość dawno informował dziennikarzy, że Papież "zamierza podać oryginalne elementy, odpowiadające wyzwaniom obecnego czasu, takim jak globalizacja, zagrożenie żywnościowe, zmiany klimatyczne".

4 lipca dziennik "Il Foglio" opublikował dwa paragrafy encykliki: 34 i 35. "Miłość w prawdzie stawia człowieka - czytamy - przed zdumiewającym doświadczeniem daru. Darmowość, w różnych formach, jest obecna w jego życiu, często nierozpoznawana z powodu czysto produktywistycznej i utylitarystycznej wizji ludzkiej...

3653

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]