Ekonomia nie z tej ziemi
Ekonomia nie z tej ziemi

Benedykt XVI świadomie wpisuje się w istniejącą już tradycję katolickiej nauki społecznej. Nikt jednak dotychczas nie podkreślał - tak jak on - roli miłości w stosunkach ekonomicznych. Fakt ten sprawia, że momentami encyklikę "Caritas in veritate" czyta się jak utopię.
Co się należy
Kluczowy dla zrozumienia wydaje się punkt 6. dokumentu. Benedykt przyznaje, iż najważniejszym i pierwszym fundamentem ładu społecznego jest sprawiedliwość: "Przede wszystkim sprawiedliwość. Ubi societas, ibi ius: każde społeczeństwo opracowuje własny system wymiaru sprawiedliwości". Natychmiast jednak podkreśla niewystarczalność sprawiedliwości jako fundamentu, konieczna jest miłość: "Miłość przewyższa sprawiedliwość, ponieważ kochać to znaczy darować, ofiarować coś mojego drugiemu". Czym jest sprawiedliwość? To cnota, "która skłania, by dać...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]