Reklama

Zapal znicz pamięci

Zapal znicz pamięci

25.10.2011
Czyta się kilka minut
34-letnia nauczycielka Cecylia Grubówna-Handkiewicz była w ciąży, gdy w szkolnym ogródku w Charbowie zastrzelili ją niemieccy żołnierze; był 9 września 1939 r. Wanda Chłapowska jednego dnia dowiedziała się o śmierci męża i brata; pierwszego Niemcy rozstrzelali na rynku w Kościanie, drugiego na rynku w Gostyniu.
1

10 września 1939 r. ks. Mateusz Zabłocki wziął białą flagę i wyszedł negocjować kapitulację obrońców Gniezna; został ranny. Później ten weteran Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej zginął w egzekucji.

To tylko kilka postaci z długiej listy Wielkopolan-ofiar II wojny światowej, o których chcą przypomnieć poznańskie Polskie Radio Merkury i tamtejszy oddział IPN: w minioną niedzielę, 23 października, obie instytucje zorganizowały - już po raz trzeci - społeczną akcję "Zapal znicz pamięci". Miała przypomnieć o ludziach, którzy oddawali życie w latach 1939-45 - zwykle tylko za to, że byli Polakami, przedstawicielami narodu, który na terenie okupowanej Wielkopolski miał zniknąć (na stronie www.radiomerkury.pl są zdjęcia z akcji, nadesłane przez słuchaczy).

Akcję zorganizowano na terenie województwa poznańskiego. Ale warto byłoby,...

1030

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]