Reklama

Zamki na piasku

Zamki na piasku

09.08.2011
Czyta się kilka minut
Na plaży wszystko jest dane od razu, wszystko od razu - niestety - widać, i ta doskonała widzialność ludzi na plażę przyciąga.
Fot. Adam Palenta
S

Są ludzie, którzy nienawidzą plaży, nie położą się na piasku, nie usiądą na leżaku, bo obraża to ich poczucie intelektualnej godności, zaprzatniętej najwyższymi sprawami ducha, nie rozbiorą się w miejscu publicznym, nie poskaczą na falach, nie postukają deseczką w piłeczkę. Ja z wielkim upodobaniem siadam na piasku, stawiam nad sobą parasol, czytam, pływam, wyleguję się, a kiedy to wszystko już mi się znudzi, siadam, poprawiam na leżaku i patrzę.

Patrzę i patrzę, bo plaża to oszałamiający spektakl egzystencjalny, żadna błaha rozrywka, żadna pusta igraszka, lecz życie całe w swej ułomności i blasku, w śmieszności i powadze, w zachwyceniu i obrzydliwości - paradoks wcielony. Z jednej strony to kompletne zawieszenie życia, wzięcie w nawias codziennej egzystencji, popadnięcie w letarg, zapomnienie o wszystkim, jakby na tym skrawku piasku wszystko, co się...

7748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]