Reklama

Zaleje wszystko

Zaleje wszystko

01.04.2019
Czyta się kilka minut
G

Gdynia – miasto ucieleśniające marzenie o nowoczesnym porządku – w latach 30. przypominała bardziej błotnisty plac budowy niż spełniony sen Le Corbusiera. 1/3 przedwojennych mieszkańców żyła w dziko budowanych osiedlach, domkach często stawianych przez jedną noc. Takich miejsc już prawie nie ma – wyjątkiem jest Pekin, który Salcia Hałas opisuje w swojej balladzie. To opowieść o trzech kobietach, które próbują żyć, mimo że ciąży nad nimi widmo eksmisji, jako że Pekin zaraz zniknie rozjechany przez koparki. W tej opowieści o końcu świata, gdzie język Masłowskiej spotyka się z metafizyką Rymkiewicza (sprzed tupolewa oczywiście), rzeczywistość ulega systematycznemu wymazywaniu. Korzenie świata podmyte przez wodę z przeciętej rury (subtelne zagrywki dewelopera) zaczynają gnić, infekując rozkładem i rozpaczą wszystko dookoła. Skąd wziąć nadzieję, skoro nawet kwiaty straciły zapach? ©℗

Salcia Hałas POTOP, W.A.B., Warszawa 2019


Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]