Reklama

Zakonnica na cenzurowanym

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Biskupi imiennie, oficjalnie i publicznie skrytykowali teolożkę feministyczną s. Elizabeth A. Johnson za poważne błędy doktrynalne. W odpowiedzi zakonnica wytknęła biskupom "radykalne błędy" w lekturze jej dzieła.
K

Książka "Poszukiwanie Boga żywego" w istotnych punktach "nie zgadza się z autentycznym nauczaniem Kościoła" i "całkowicie podważa Ewangelię i wiarę tych, którzy wierzą w Ewangelię" - stwierdza oświadczenie Komitetu ds. Doktryny episkopatu USA z 30 marca. Mimo miażdżącej krytyki obyło się bez konsekwencji dyscyplinarnych wobec s. Johnson, jak np. embarga na książkę, zakazu publikacji czy nauczania.

Tego samego dnia s. Johnson oświadczyła, że przed "wyrokiem" biskupi nie zaproponowali jej rozmowy wyjaśniającej. Działali więc wbrew - zaakceptowanym przez siebie w 1989 r. i uznanym przez Kongregację Nauki Wiary - procedurom, które stanowią m.in., że doktrynalne problemy teologów należy rozpatrywać na poziomie lokalnym i podjąć dialog z zainteresowanymi. Kard. Donald Wuerl, przewodniczący Komitetu, natychmiast stwierdził, że najwłaściwszym czasem na wyjaśnianie...

4617

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]