Reklama

Zakochani do garów!

Zakochani do garów!

15.10.2018
Czyta się kilka minut
Nieważne, na co konkretnie pozwalają budżet, zdolności i warunki. Liczy się troska. Kiedy wbijam jajka w gęsty sos paprykowy, żeby szakszuka powoli doszła, zanim usłyszę zaspane kroki z łazienki, albo kiedy wracając do pustego domu kombinuję, co by tu poskładać na wieczorny makaron zjedzony w towarzystwie książki, troska prowadzi we właściwe rewiry.
Fot. ADOBESTOCK
P

Półki z książkami to siedlisko sił nieczystych. I nie chodzi mi tylko o to, że każdy tom jest zamkniętym światem, z którego po otwarciu, jak na dawnej czołówce przygód Bolka i Lolka, wyskakują kowboje, samoloty, groźne zwierzęta. Albo, czego już w kreskówce dla niewinnych dzieci (były takie) nie pokazano – pary skotłowane w namiętnej obłapce, cyniczni bankierzy rzucający monetę upodlonej córce stróża czy ludzie bez widoków idący brudną ulicą w stronę najbliższego mostu.

Nie, chodzi o półki, bibliotekę jako całość: samoistny byt pulsujący własnym rytmem podejmuje z człowiekiem grę, w której podział ról na kotka i myszkę jest z góry ustalony. Znacie to zjawisko: ni stąd, ni z owąd, człapiąc z wieczorną herbatą do łóżka albo biegnąc w spóźnieniu przedpokojem do wyjścia, nagle widzimy książkę, której wcześniej nie zauważaliśmy. Jakby oświetlona specjalnym światłem, wypchnięta...

6476

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]