Reklama

Zainfekowani nowomową

Zainfekowani nowomową

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Do jakiego stopnia nowomowa (Orwellowskie newspeak) nas ściga, dopada, oblepia i przenika, pisze w tym numerze Marcin Napiórkowski.
W

Widzimy ją u innych, a może i sami bezwiednie też się posługujemy podobną nowomową? W sferze językowej tworzy obraz rzeczywistości: zła i dobra, nie ma tu żadnych niuansów, półcieni, wątpliwości. Ja sam, szukając belki w swoim oku, pytam, czy ta nowomowa mogła przeniknąć i do dyskursu katolickiego. Nie chodzi tu o niewinne słowa, jak ulubione przez nas, duchownych, „ubogacenie”, lecz o sprzeczną z chrześcijaństwem mowę „wykluczającą – jak wykazuje Napiórkowski – rozumienie, uniemożliwiającą przepływ idei czy empatyczne przyjęcie (choćby na chwilę) perspektywy drugiej strony”, a także spotkanie z innym.
Są autorzy, którzy jak Lesław Czapliński dowodzą, że ta nowomowa jest specjalnością Kościoła. Przykładem, według Czaplińskiego, jest wprowadzanie określeń „...

2867

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i widzę, że trzymają Państwo rękę na pulsie wydarzeń. Oskary, pogrzeb ś.p. Danuty Szaflarskiej, Niedźwiedź dla Holland, Grammy dla Pendereckiego... Pewnie dlatego nie wystarczyło miejsca na to, co działo się ostatnio na naszej warszawskiej teatralnej prowincji. Może sprawa nie jest warta komentarza Księdza Redaktora czy tuzów publicystyki TP, ale moglibyście podrzucić jakiemuś stażyście temat: "Klątwa", Teatr Powszechny.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]