Reklama

Zabić księdza

Zabić księdza

27.11.2005
Czyta się kilka minut
To męczennik totalitaryzmu - mówią księża z kurii, która stara się o beatyfikację. - Naszego proboszcza zastrzelił szpieg Stalina - powtarzają wierni. Poznański historyk: - Księdza zabił wariat.
B

Blisko 70 lat temu w Luboniu pod Poznaniem komunista Wawrzyniec Nowak zastrzelił ks. Stanisława Streicha. Morderstwo przypominało egzekucję. 27 lutego 1938 r. podczas szkolnego nabożeństwa zamachowiec wyszedł na środek kościoła i na oczach przerażonych dzieci cztery razy strzelił do kapłana. Ksiądz zginął na miejscu.

W tamtym czasie było to wydarzenie na miarę zamordowania ks. Popiełuszki. Na pogrzeb księdza przyszło 200 tys. ludzi. Od Gdyni po Lwów przetoczyły się antykomunistyczne manifestacje. Zabójcę nazywano “bezbożnikiem" i “sowieckim agitatorem". Gazety pisały o spisku komunistycznej międzynarodówki. Trzy tygodnie po zamachu sąd w Poznaniu skazał Wawrzyńca Nowaka na karę śmierci. Prezydent Mościcki odmówił prawa łaski. Morderca miał zostać powieszony na początku 1939 r.

Miał. Bo niektórzy wątpią, czy Wawrzyńca Nowaka stracono.

...
11304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]