Reklama

Formy niewoli w wolnej Polsce

Formy niewoli w wolnej Polsce

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Do opisania jest to, jak gładko Polak - solidarnościowy idealista zmienił się w Polaka - wyznawcę Realpolitik. Jak szybko nam z głowy wywietrzały dawne "urojenia". Spokojnie przyjęliśmy do wiadomości, że kapitalizm jest ustrojem bez sentymentów.
Debata: co pisarzom po wolności? / rys. Mateusz Kaniewski
W

Wbrew temu, co napisała w "Tygodniku" Anna Nasiłowska, w latach 1944--1989 tylko nieznaczna część polskich pisarzy walczyła o wolność, prawdę i niepodległość, "wywierając wieloletni napór" na system. Kilka tysięcy polskich pracowników pióra czuło się zupełnie nieźle w realiach PRL, podobnie jak spora część polskiego społeczeństwa, która w pełni doceniała dwuznaczne walory "ustroju socjalistycznego", równocześnie po cichu przeklinając Rosję i komunizm. Pisarzy, którzy w PRL otwarcie walczyli o wolność, prawdę i niepodległość, można było policzyć na palcach, a "Kultury" paryskiej - tego intelektualnego zaplecza "pospolitego ruszenia" z lat osiemdziesiątych - nie miało nigdy w rękach 90 procent Polaków.

***

Do niemal ostatnich dni PRL-u dominującym tonem polskiej literatury - także tej nastrojonej opozycyjnie - był pojałtański pesymizm, to znaczy...

13830

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]