Reklama

Za co warto umrzeć?

26.08.2008
Czyta się kilka minut
Dziennikarz zapytał Martina Luthera Kinga o źródło jego siły do walki z rasizmem. Ten odpowiedział: "Utrzymuję, że o ile człowiek nie odkrył sprawy, dla której gotów byłby zginąć, to nie nadaje się on do życia". Ładunek emocjonalny i psychologiczny zawarty w tym prostym zdaniu jest przeogromny. Ale najważniejsze, że za słowami wielkiego pastora stanęły czyny.
Ż

Życie Martina Luthera Kinga było echem nauczania o konieczności gotowości złożenia ofiary z siebie, by móc oddychać pełnią życia. Paradoks chrześcijaństwa i człowieczeństwa w ogóle polega na tym, że aby mieć życie, czyli odnaleźć w sobie boską energię, trzeba oddać własne życie w jakiejś sprawie. "Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?" - pyta retorycznie Mistrz z Nazaretu. Jest w tym pytaniu zawarta głęboka prawda psychologiczna. Głosi ona, że prawdziwe szczęście umyka tym, którzy szukają go bezpośrednio, unikając szukania woli Bożej. Prawdziwe szczęście jest udziałem tego, kto wie, że osiągnięcie go to nie kwestia jednego dnia, ale długiego procesu przyjmowania życia takim, jakim ono jest.

Nie wiedział tego Piotr. Dlatego protestował słysząc, że Nauczyciel poniesie śmierć męczeńską. Wyobrażenie...

2847

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]