Reklama

Z perspektywy babińca

Z perspektywy babińca

09.07.2013
Czyta się kilka minut
„Wypełnić pustkę” daje możliwość wglądu w prawdziwy świat dzisiejszych chasydów z Tel Awiwu.
Film Ramy Burshtein przemawia do świeckiej, nieżydowskiej publiczności z mocą uniwersalnego melodramatu Fot. MAÑANA
N

Najlepszy izraelski film fabularny minionego roku zawiera co najmniej jedną pyszną scenę: bohaterowie przychodzą do rabina po najważniejszą życiową radę, ale rozmowę zakłóca raz po raz staruszka, która chciałaby dowiedzieć się, jaką ma sobie kupić kuchenkę. Rabin przerywa na moment spotkanie, przyjmuje natarczywą starszą panią i udziela jej stosownej porady. Scena ta nie jest jedynie obrazkiem rodzajowym, pokazującym, jak rozliczne funkcje spełnia rabin w ultraortodoksyjnej wspólnocie. Shira chciałaby wiedzieć, czy powinna poślubić Yochaya, męża swojej zmarłej siostry, ale w imię powinności zadaje kłam swoim uczuciom. Zabawny zrazu przerywnik z całkowicie samotną, zgorzkniałą staruszką ustawia dodatkowy kontekst dla decyzji bohaterki.

KRZYK DO BOGA

„Wypełnić pustkę” to film doceniany przede wszystkim jako unikalna możliwość wglądu w świat dzisiejszych...

5132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]