Reklama

Z obrączką, bez habitu

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Polscy biskupi przygotowali treść obrzędu błogosławieństwa wdów. Są pionierami w Kościele powszechnym. Wymogły to na nich same kobiety.
W

W Polsce jest ich 150 - mieszkają głównie na Pomorzu Zachodnim, w Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Płocku i Rzeszowie. Po śmierci współmałżonka decydują się na wstrzemięźliwość seksualną, poświęcają modlitwie i Kościołowi. Kobiety gotowe do ascetycznego trybu życia przyjmowały dotąd błogosławieństwo oparte na obrzędzie konsekracji dziewic. Po reformach soborowych pośród 28 ksiąg liturgicznych zabrakło bowiem księgi z błogosławieństwem wdów.

Lukę wypełnił zespół przy Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. To wydarzenie niespotykane. Zwykle droga do zatwierdzenia nowego tekstu liturgicznego wiedzie z Watykanu, który ogłasza łacińskie wydanie wzorcowe, do Kościołów lokalnych. Episkopaty czuwają nad tłumaczeniem tekstu i dostosowaniem go do potrzeb lokalnego Kościoła, a następnie odsyłają do Stolicy Apostolskiej do zatwierdzenia...

6802

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]