Reklama

Łącznicy

Łącznicy

14.06.2021
Czyta się kilka minut
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego wyświęcono w Polsce jeszcze jednego diakona stałego. Tych duchownych, którzy mogą mieć własne rodziny, jest wciąż niewielu.
Cezary Uszyński uczestniczy w mszy św. – pierwszy raz jako diakon. Warszawa, 23 maja 2021 r. JACEK TARAN
W

W środku już sporo ludzi. Mimo że do rozpoczęcia mszy w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostało jeszcze sporo czasu, większość ławek już zajęta. Jeden z kapłanów ściszonym głosem udziela ostatnich wskazówek dotyczących dzisiejszej ceremonii.

W procesji do ołtarza zmierzają biskup, kapłani i diakoni, ubrani we właściwe dla dzisiejszego święta czerwone ornaty i dalmatyki. Spośród nich wyróżnia się mężczyzna w białej albie – jest inżynierem elektrykiem, mieszka w Podkowie Leśnej.

Kilka metrów dalej w pierwszych ławkach – jego rodzina. Towarzyszy mu w szczególnej chwili – za kilkanaście minut ten mąż, ojciec i dziadek stanie się osobą duchowną.

Ludzie godni

Diakoni byli w Kościele już w czasach apostolskich. Św. Paweł Apostoł w Pierwszym Liście do Tymoteusza ­ (3, 8-13) jasno wskazuje, kto tę posługę może spełniać – mają to być...

13015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Tobie i twojej rodzinie. Ochrzcić wnuka, to wielkie szczęście ale też odpowiedzialność.

wszak zwyczajowo chrzci się niemowlęta i im większej szkody przynieść nie może - prawdziwą odpowiedzialność biorą na siebie dopiero ci, którzy dziecko poddają religijnemu praniu mózgu lub na nie zezwalają

urodził się jakieś 50 lat wcześniej? Miałbyś prostą drogę do wielkiej kariery w radzieckim Związku Wojujących Bezbożników.Twoje posty bardzo często są kopią tego co mówili i pisali tamci zasłużeni towarzysze, na froncie walki z wiarą i wszelką religią. Mam nadzieję że że nieświadomą, ale to tym gorzej dla ciebie. Dlaczego? Ponieważ nie wyciągasz wniosków z historii. Gdy w 1941 roku, Niemcy napadli na ZSRR, działalność Związku Wojujących Bezbożników, została nieformalnie rozwiązana. Stalin potrzebował saładatów na froncie i mogli być nawet gorliwie wierzący.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]