Reklama

Z motyką na słońce

Z motyką na słońce

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Odwiedziłem ostatnio Belgię. Podczas kilku dni pobytu u przyjaciół dwukrotnie usłyszałem o klasztorach, które zostały sprzedane lub zmienią właściciela w najbliższym czasie. Zakonnicy pozbywają się zabytkowych siedzib, kupują mniejsze i praktyczniejsze mieszkania, a resztę zarobionych pieniędzy przeznaczają na emerytury oraz opiekę medyczną dla starzejących się członków zgromadzenia. Przypatrując się napotykanym osobom, zauważyłem, że na odzieży, w biżuterii oraz na tatuażach pokrywających odsłonięte w upalne dni ciała zdarzają się emblematy satanistyczne.
P

Podobnie ma się rzecz z nalepkami na samochodach czy ornamentami w knajpach i tawernach. Nie wiem oczywiście, na ile te motywy odzwierciedlają zapatrywania ludzi, a na ile są elementem lansowanej mody, którą bezrefleksyjnie stosują, ale nie ulega wątpliwości, że symbole Chrystusa zdobią pamiątki przeszłości, a Lucyfer ma zdecydowaną przewagę wśród współczesnych gadżetów.

W tym kontekście przeczytałem przypowieść o rozmnożeniu chleba. Pytanie, które Pan Jezus kieruje do swoich uczniów, pozostaje aktualne: "Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili". Odczytuję je w taki sposób: "Co zaproponujecie ludziom, którzy są tak bardzo praktyczni i tak twardo stoją na ziemi, że wcale się nie interesują Chlebem zstępującym z nieba?". W Belgii, jeszcze bardziej niż w Polsce, moglibyśmy racjonalnie przeliczać i stwierdzać: "Za dwieście denarów nie wystarczy chleba, by każdy...

2630

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]