Reklama

Z ludu wzięci

Z ludu wzięci

23.06.2009
Czyta się kilka minut
Nie można być dobrym kapłanem w pojedynkę, bez więzi z innymi kapłanami i wiernymi - wskazuje Benedykt XVI w liście na rozpoczęcie Roku Kapłańskiego.
C

Czy Jan Maria Vianney, który w 1. połowie XIX w. był proboszczem małej parafii w Ars, może być wzorem dla kapłanów w wieku XXI? Ten syn małorolnego chłopa nauczył się czytać dopiero w 17 roku życia. 8 lat później wstąpił do seminarium duchownego w Lyonie, z którego - z powodu trudności w nauce - był dwukrotnie usuwany. Ostatecznie pozwolono mu przystąpić do końcowych egzaminów nie po łacinie, ale w języku francuskim, a następnie dopuszczono do święceń kapłańskich.

Ta pobłażliwość podyktowana była między innymi wielkim brakiem kapłanów. "Na bezrybiu i rak ryba" - myśleli zapewne odpowiedzialni za seminaryjną formację kleryka Jana. Biskup wysłał Vianneya na wieś, do parafii liczącej 230 osób. A jednak to właśnie proboszcz z Ars, którego 150. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, został postawiony przez Benedykta XVI w centrum obchodów Roku Kapłańskiego.

...
7598

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]