Reklama

Z dystansem do katolicyzmu nieustępliwego

Z dystansem do katolicyzmu nieustępliwego

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Zgadzamy się, że po Soborze pojawiły się nadużycia, zasadnicza różnica między nami tkwi w tym, że inaczej diagnozujemy regresję.
W

Wcześniej byłem "fundamentalistą" i "heretykiem", teraz Piotr Kaznowski widzi we mnie nawet "wcielenie" Ducha Świętego. Nie mogę być wszystkim naraz, ani nie jestem jakąś hybrydą, chyba że mój polemista ma urojenia i omamy, i to mu pomaga tworzyć takie publicystyczne kolaże i słowne kalambury. Jak bowiem rozumieć takie personalne insynuacje? Przypisywany mi "irracjonalny opór" i "brak dostrzegania oczywistych faktów" to przejaw identyfikacji projekcyjnej, ale nie będę jej mechanizmów wyjaśniał czytelnikom. Bardzo się cieszę, że naczelny "Christianitas" umie zidentyfikować dzieła Freuda, nie sprawia to jednak, że ojciec psychoanalizy uznałby za błędne rozpoznanie "choroby duszy" u neotradycjonalistów. Z pewnością byłby bardziej kategoryczny ode mnie w ocenie ich struktury charakteru, dlatego z troski o wiarę Kaznowskiego nie polecam mu dalszych lektur "mistrza podejrzeń"....

4086

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]