Wzrok zakochanych

Lubię patrzeć na zakochanych. W ich spojrzeniach widoczna jest niepowtarzalna iskra miłości, zdradzająca ich przed światem i sobą. Ten wzrok, niekoniecznie "maślany" i rozmyty, ale wyostrzony i czujny, sprawia, że wystarczy im usłyszeć jedno słowo: "Chodź", by ten drugi, lub ta druga, poszli za sobą dokądkolwiek. Wierzą sobie nawzajem bezwarunkowo i dlatego stać ich na szaleństwo pójścia za drugim. Taki stan przebudzenia wyższych uczuć przytrafia się również w sferze doznań natury religijnej.

20.01.2009

Czyta się kilka minut

Doświadczenie powołania pierwszych uczniów zaczęło się od spojrzenia. Właściwie każde powołanie uczniów przez Jezusa zaczyna się u św. Marka wzmianką, że "ujrzał" tego, którego miał powołać. Owo "ujrzenie" nie jest kwestią przypadku lub narracji św. Marka. Owszem, samo w sobie spojrzenie może być szczegółem, ale ponieważ sprawa dotyczy wiary w Boga, to dla teologii spojrzenie Jezusa ma kolosalne znaczenie - Bóg nas widzi. Dostrzega nas takich, jakimi jesteśmy naprawdę. Więcej nawet, On nas szuka, bo w jego oczach jesteśmy cenni. Patrzy na nas z miłością i szacunkiem niezależnie od tego, kim jesteśmy i co robimy.

Dla większości religii punktem wyjścia jest poszukiwanie Boga przez człowieka. Nawet św. Augustyn uważał, że cel życia to szukanie i znajdowanie Boga. To trafny opis sytuacji egzystencjalnej, ale niestety niepełny opis religijnego spojrzenia na człowieka. Nie wystarczy powiedzieć, że człowiek czuje się zagubiony w świecie i ratując siebie szuka trwałych wartości - to postawa filozoficzna. Tymczasem w teologii chrześcijańskiej, w całej tradycji biblijnej pojawia się motyw Boga szukającego człowieka. Jest on obecny już w Starym Testamencie, ale dopiero w osobie Jezusa nabiera blasku. Spojrzenie Jezusa jest znakiem Bożej inicjatywy względem człowieka. Konsekwencją jest wiara w Tego, który na mnie spojrzał. Skutkiem zaś pozytywna odpowiedź na Jego zaproszenie: "Chodź! Bądź moim uczniem, a nauczę cię, jak być rybakiem ludzi, czyli jak przenosić ludzi ze śmierci do życia".

Boję się ideologicznego chrześcijaństwa, które ze swadą poucza, jak żyć. Mam świadomość, że potrzeba nam drogowskazów, bo bez nich łatwo rozbić łódź życia. Ale skupianie uwagi wyłącznie na drogowskazach może doprowadzić do utraty kontaktu wzrokowego z Jezusem. Byłaby to sytuacja tragiczna dla wiary. Moglibyśmy bowiem być przekonani o istnieniu Boga, o mesjańskim roszczeniu Mistrza z Nazaretu czy jego prerogatywach, ale nie byłaby to żywa relacja z Nim. Raczej ideologiczne trwanie na pozycjach bez wzrastania, powstawania z własnych upadków, wiązania ciągle na nowo końca z końcem. Wiara bez kochającej wiary.

O co mi chodzi? Odpowiem cytując św. Augustyna: "Daj mi kochanka. On wie, o czym mówię. Daj mi tęskniącego, wzdychającego, głodnego, spragnionego pielgrzyma na pustyni wzdychającego do źródeł wiecznej ojczyzny; Daj mi takiego człowieka, a on już będzie wiedział, co mam na myśli".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2009