Reklama

Wzlot i upadek politycznej poprawności

Wzlot i upadek politycznej poprawności

05.01.2017
Czyta się kilka minut
Jest oskarżana o zbrodnie gorsze niż totalitaryzm i terroryzm, anarchia i autorytaryzm. Ma mieć na sumieniu wszystkie plagi nowoczesności.
Fot. Dylan Martinez / REUTERS / FORUM
W

W „South Park”, najpopularniejszej amerykańskiej kreskówce dla dorosłych, pojawił się niedawno nowy czarny charakter. To świeżo nominowany dyrektor miejskiej podstawówki. Do tytułowego miasteczka przybywa z misją, aby zmienić szkołę „w miejsce bardziej postępowe, które przystaje do dzisiejszych czasów”. Aby nikt nie poczuł się urażony, cenzuruje szkolną gazetkę; aby wszyscy czuli się bezpiecznie, wlepia na lewo i prawo kary; aby panowała wolność słowa, sam orzeka, co i jak należy mówić.

Gdyby to była tylko kreskówka... Amerykańskie wybory 2016 r. uświadomiły nieprzekonanym, że wzajemne niezrozumienie liberalnej wielkomiejskiej Ameryki i bardziej konserwatywnej, wierzącej, niechętnej władzy w Waszyngtonie prowincji obie strony przeżywają jak konflikt nowego dyrektora podstawówki w South Park i jego uszczęśliwianych na siłę uczniów. Albo konflikt tradycji i oświeconego postępu...

15750

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]