Reklama

Wywoływanie duchów

Wywoływanie duchów

07.11.2016
Czyta się kilka minut
W Zamku Ujazdowskim trwa wystawa „Duchy wspólnoty”. Znalazły się na niej prace artystów pochodzących z Chin kontynentalnych, Tajwanu i Azji Południowo-Wschodniej.
Hsu Che Yu, 11 listopada 1970 (2012)
W

Wystawa nie jest klasycznym przeglądem sztuki z danej części świata, lecz próbą uchwycenia specyfiki regionu, szeregu często dramatycznych napięć. Tradycja i nowoczesność są tu „przeciwstawiane i walczą ze sobą – tłumaczy Meiya Cheng, mieszkająca na Tajwanie kuratorka ekspozycji. – Za sprawą procesów globalizacyjnych idea nowoczesności rozprzestrzenia się po całej Azji, po całym świecie. Z jednej strony przyjmowana jest entuzjastycznie jako sposób na nadrobienie opóźnień w modernizacji, z drugiej nie brakuje głosów krytycznych, wskazujących na jej porażki”.

„Duchy wspólnoty” chcą uchwycić przede wszystkim dwa procesy: dekolonizacji i powstania państw narodowych oraz globalizacji, zmian ekonomii i życia społecznego, ze wszystkimi negatywnymi zjawiskami, jak rozbijanie tradycyjnych wspólnot i degradacja środowiska naturalnego. Oba procesy są równie ważne – podkreślają twórcy...

4019

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]