Reklama

Ładowanie...

Zmierzyć się z obrazem

23.05.2016
Czyta się kilka minut
Krakowski Miesiąc Fotografii był już poświęcany modzie, relacjom między fotografią a wiedzą czy konfliktom. W tym roku przyszedł czas na fotografię w dobie kryzysu.
Paul Graham, „Belfast (kobieta paląca papierosa)”, 1988, z cyklu „Nowa Europa” Fot. Paul Graham / DZIĘKI UPRZEJMOŚCI PACE / MACGILL GALLERY, NOWY JORK
T

Trudno dziś o bardziej aktualny i oczywisty temat. Codziennie można usłyszeć o jakimś kryzysie: ekologicznym i środowiskowym, klimatycznym i energetycznym, bankowości i rynku walut, kapitalizmu i mediów drukowanych, o kryzysie społecznym i politycznym, demokracji, przestrzeni publicznej i tożsamości, o kryzysie migracyjnym i humanitarnym – wylicza Lars Willumeit, kurator tegorocznego Miesiąca. Listę długo można by ciągnąć. Dziś stan kryzysowy zdaje się nie być stanem przejściowym, wyjątkiem czy anomalią, lecz stałym, nieusuwalnym elementem naszej codzienności. Tylko z jakim kryzysem lub kryzysami w rzeczywistości mamy do czynienia?

To ważne pytanie, bo mówienie o tym zaczyna przypominać powtarzanie banałów. Przed laty Leszek Kołakowski pisał: „Lamenty zdają się wszechobecne; nad jakąkolwiek dziedziną życia się zastanawiamy, mamy naturalną skłonność pytać: »Co się z tym złego...

11569

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]