Reklama

Wyśta niegodne

Wyśta niegodne

03.12.2007
Czyta się kilka minut
Niby nic wielkiego. Zakonnica pisze o dopuszczeniu do służby ołtarza jako ministrantek dziewcząt. Jest za. Czy to ważne? Tak, bo po pierwsze "zakonnica" to znakomite pióro i wybitny dorobek pisarski. Mówi o chorej sytuacji kobiety w Kościele, o misoginii księży, o fatalnych przesądach.Ks. Adam Boniecki.
L

Lat temu już ponad trzydzieści mieszkałam w Lublinie niedaleko klasztoru kapucynów. kapucynów tej samej kamienicy mieszkało kilka tercjarek, z których jedna, stara panna około sześćdziesiątki, zajmowała się praniem bielizny kościelnej tychże ojców. Obrusy, alby, humerały, komże… Przy takiej ilości celebransów i ołtarzy miała mnóstwo roboty i wiecznie żaliła się na brak pomocy. Raz ktoś zapytał inną tercjarkę, dlaczego żadna z nich nie pomogła tamtej. - Pani! - zawołała kobiecina - przecież ona nam nie pozwoli. Ona nam mówi: "Wyśta niegodne, wyśta mężatki, to musi panienka".

OŁTARZ I PŁEĆ

            Wszyscy się zawsze śmieją, kiedy to opowiadam, a przecież od najdawniejszych czasów służba ołtarza łączyła się w świadomości ludzkiej nie tylko z zachowaniem wszystkich przykazań, ale także ze...

10093

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]