Reklama

Wyśta niegodne

Wyśta niegodne

03.12.2007
Czyta się kilka minut
Niby nic wielkiego. Zakonnica pisze o dopuszczeniu do służby ołtarza jako ministrantek dziewcząt. Jest za. Czy to ważne? Tak, bo po pierwsze "zakonnica" to znakomite pióro i wybitny dorobek pisarski. Mówi o chorej sytuacji kobiety w Kościele, o misoginii księży, o fatalnych przesądach.Ks. Adam Boniecki.
L

Lat temu już ponad trzydzieści mieszkałam w Lublinie niedaleko klasztoru kapucynów. kapucynów tej samej kamienicy mieszkało kilka tercjarek, z których jedna, stara panna około sześćdziesiątki, zajmowała się praniem bielizny kościelnej tychże ojców. Obrusy, alby, humerały, komże… Przy takiej ilości celebransów i ołtarzy miała mnóstwo roboty i wiecznie żaliła się na brak pomocy. Raz ktoś zapytał inną tercjarkę, dlaczego żadna z nich nie pomogła tamtej. - Pani! - zawołała kobiecina - przecież ona nam nie pozwoli. Ona nam mówi: "Wyśta niegodne, wyśta mężatki, to musi panienka".

OŁTARZ I PŁEĆ

            Wszyscy się zawsze śmieją, kiedy to opowiadam, a przecież od najdawniejszych czasów służba ołtarza łączyła się w świadomości ludzkiej nie tylko z zachowaniem wszystkich przykazań, ale także ze...

10093

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]