Reklama

Wyspa Sokurowa

Wyspa Sokurowa

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Swoje filmy nazywa "bajkami wcielonymi. Aleksander Sokurow jest artystą, którego filmy sprawiają wrażenie prześnionych, zawieszonych w jakiejś innej niż nasza, choć dziwnie bliskiej czasoprzestrzeni.
C

Cała filmowa maszyneria, którą twórca "Rosyjskiej arki" poznał jak mało kto, eksperymentując z zapisem dokumentalnym czy technikami wideo, podporządkowana jest ruchowi jego myśli. Sokurow tworzy kino, które żyje wewnętrznym rytmem swego twórcy. O filmie "Rosyjska arka" mówiło się, że powstał na jednym oddechu. I nie tylko dlatego, że rosyjski artysta dokonał tu formalnego majstersztyku, realizując film w jednym, nieprzerwanym, półtoragodzinnym ujęciu. Sokurow, goniąc za markizem de Custine'em po salach petersburskiego Ermitażu, śni swój sen o Rosji: wyidealizowanej, kosmopolitycznej, pełnej przebrzmiałego splendoru. Bohaterem tego filmu nie jest jednak mityczna ojczyzna carów i malarzy, ale upływający czas, który reżyser próbuje uchwycić w zmieniającym się co chwila barwnym korowodzie postaci i zdarzeń.

Kino Sokurowa rządzi się kapryśną, niemal...

7057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]