Reklama

Wyspa Sokurowa

Wyspa Sokurowa

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Swoje filmy nazywa "bajkami wcielonymi. Aleksander Sokurow jest artystą, którego filmy sprawiają wrażenie prześnionych, zawieszonych w jakiejś innej niż nasza, choć dziwnie bliskiej czasoprzestrzeni.
C

Cała filmowa maszyneria, którą twórca "Rosyjskiej arki" poznał jak mało kto, eksperymentując z zapisem dokumentalnym czy technikami wideo, podporządkowana jest ruchowi jego myśli. Sokurow tworzy kino, które żyje wewnętrznym rytmem swego twórcy. O filmie "Rosyjska arka" mówiło się, że powstał na jednym oddechu. I nie tylko dlatego, że rosyjski artysta dokonał tu formalnego majstersztyku, realizując film w jednym, nieprzerwanym, półtoragodzinnym ujęciu. Sokurow, goniąc za markizem de Custine'em po salach petersburskiego Ermitażu, śni swój sen o Rosji: wyidealizowanej, kosmopolitycznej, pełnej przebrzmiałego splendoru. Bohaterem tego filmu nie jest jednak mityczna ojczyzna carów i malarzy, ale upływający czas, który reżyser próbuje uchwycić w zmieniającym się co chwila barwnym korowodzie postaci i zdarzeń.

Kino Sokurowa rządzi się kapryśną, niemal...

7057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]