Reklama

Wyjątkowy Orszak Trzech Króli w Łodzi

Wyjątkowy Orszak Trzech Króli w Łodzi

11.01.2021
Czyta się kilka minut
Na pomoc dla hospicjum i Domu Samotnej Matki zebrano prawie 300 tys. złotych.
ARCHIDIECEZJA ŁÓDZKA
Z

Z powodu pandemii Orszaki Trzech Króli wyglądały w tym roku inaczej niż zwykle. Były to raczej mini-orszaki, gry miejskie lub po prostu kolędowanie w kościołach transmitowane online. Archidiecezji łódzkiej udało się jednak osiągnąć coś wyjątkowego: dzięki zmienionej formule w orszaku uczestniczyło w tym roku więcej osób niż w latach minionych. Przybrał on bowiem formę akcji charytatywnej, w której wzięło udział około 6 tys. osób.

Wirtualną odsłonę orszaku zainicjował abp Grzegorz Ryś jeszcze przed Bożym Narodzeniem, namawiając do śpiewania kolęd i zbierania darów dla dzieci z hospicjum i Domu Samotnej Matki. W nagraniu sam wystąpił w stroju góralskim i zaśpiewał kolędę. „Możemy zrobić coś, co jest istotą tego orszaku i celem przeżywania tego święta, czyli towarzyszenie trzem mędrcom, którzy Jezusowi przynoszą dary” – wyjaśniał łódzki metropolita. Do wirtualnego kolędowania dołączyli m.in. Golec uOrkiestra, Zakopower, Darek Malejonek oraz aktorka Olga Bończyk. Zebrano 289 tys. zł – kwota ta prawie trzykrotnie przekroczyła zamierzoną. Pieniądze pozwolą na kompleksowe wyposażenie trzech nowych stanowisk w hospicjum specjalizującym się w opiece nad dziećmi z trudnością w oddychaniu. Zebrano także 5 tys. paczek z darami dla Domu Samotnej Matki.

Orszak w formie konwoju ciężarówek z darami udał się w oba miejsca. W postacie trzech króli wcielili się abp Grzegorz Ryś, bp Jan Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego (na zdjęciu). ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]