Reklama

Wybory i symulacje

Wybory i symulacje

18.11.2019
Czyta się kilka minut
32 zabitych, 200 rannych i stan wyjątkowy w dużym mieście: takim wynikiem skończyła się „gra wojenna”, sprawdzająca przygotowanie służb USA do walki z manipulacją wynikami wyborów przez wrogich hakerów.
P

Po stronie „niebieskich” w symulacji brali udział funkcjonariusze Secret Service, FBI, Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego i policji. Po stronie „czerwonych” – hakerzy, w tym były oficer Mossadu.

Napastnicy nie mogli bezpośrednio włamywać się do maszyn do głosowania. Zamiast tego dyskredytowali proces wyborczy, rozsiewając fake newsy, jakoby… system do głosowania został spenetrowany przez hakerów. Wykorzystali też sfingowane nagrania wideo kompromitujące kandydatów i władze oraz przejęli zdalnie kontrolę nad autonomicznymi pojazdami, które wykorzystali do terrorystycznych ataków na lokale wyborcze. W efekcie władze były zmuszone przerwać wybory i zarządzić stan wyjątkowy... To symulacja, ale USA uważają zagrożenie powtórką z hakerskich incydentów z 2016 r. za bardzo realne. Amerykanie wydali już 250 mln dolarów na zabezpieczenie przyszłorocznych wyborów. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor książki "Strefy Cyberwojny", laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Stale...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]