Reklama

Wszystkie mózgi, duże i małe

Wszystkie mózgi, duże i małe

09.10.2018
Czyta się kilka minut
T

Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki przypadła trójce naukowców – Amerykanin Arthur Ashkin otrzymał ją „za stworzenie optycznych szczypiec oraz opracowanie ich zastosowania”, zaś francusko-kanadyjski duet Gérard Mourou i Donna Strickland „za opracowanie technologii wykorzystania ultrakrótkich optycznych impulsów o wysokiej intensywności”. Dzięki ich odkryciu możliwe stało się skracanie impulsów lasera, co pozwala dużo dokładniej badać dany obiekt. Do tej pory – gdy impuls skracano – słabła jego moc, wynalazek Mourou i Strickland powoduje zaś, że bez rezygnacji z dokładności – moc zostaje zachowana. Otwiera to drogę do jeszcze lepszego wykorzystania laserów w medycynie, co już się zresztą dzieje w mikrochirurgii oka przy operacjach siatkówki.


Czytaj także: Serwis "TP" o tegorocznych Noblistach...

4842

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

przykład z podręcznika pani Białobrzeskiej jest strzałem do własnej bramki, bo jego autorka tutaj świadomie dyskryminuje swoją płeć. A jakby tego było mało, Autorka felietonu przywołuje ten przykład w zupełnie przeciwnym celu :) Na szczęście kobieca piłka ma się coraz lepiej :) Pozdrawiam serdecznie Autorkę.

Odrzucanie haseł z Wikipedii najczęściej wynika z niedostatku źródeł opisujących osiągnięcia osób związanych z nauką. Niestety, w przypadku wielu kobiet naukowcow (a także ludzi nauki z państw rozwijających się) informacje o ich osiągnięciach i nagrodach pojawiają się w prasie znaczaco rzadziej. Niestety, w tym przypadku zawinili nie moderatorzy Wikipedii, a ignorancja i obojętność dziennikarzy.

że mózg (taki uśredniony) kobiety i mężczyzny są takie same. Byłby to jedyny organ taki sam u kobiet i mężczyzn. I chyba nie ma co zaprzeczać, że kobiety i mężczyźni(średnio)mają predyspozycje intelektualne nieco inne, co nie znaczy, że któraś płeć ma gorsze. Profesor Strumia ma absolutną rację oceniając mniejsze predyspozycje (średnio)kobiet do fizyki. A ja mam na to dowód w postaci przeprowadzonego jakieś 40 lat temu eksperymentowi w Polsce przy okazji egzaminów wstępnych na Akademie Medyczne. Otóż w PRLu ze względów militarnych przy naborze na studia lekarskie był parytet, miało być po 50% mężczyzn i kobiet. Dziewczyny zdawały egzaminy wstępne lepiej i regułą było, że faceci dostawali się z mniejszą ilością punktów. Dziewczyny znosiły to do czasu, aż znalazła się odważna, na początku lat 80., że podała sprawę do sądu i sprawę wygrała. Sąd w uzasadnieniu wyroku orzekającego, że niedopuszczalna jest dyskryminacja ze względu na płeć, zalecił takie przeformatowanie egzaminu, aby parytet osiągnąć bez dyskryminacji. I co zrobiono? Do egzaminu z chemii i biologii dołożono egzamin z fizyki i już nie trzeba było dyskryminować jawnie, bo egzamin z fizyki zdyskryminował dziewczyny. (tak dokładnie to już nie pamiętam, czy ten egzamin z fizyki to wprowadzono czy zwiększono ilość pytań z fizyki). Swoją drogą to i w felietonie Pani Anny, i w całym ruchu feministycznym czuć kompleks niższości, a niepotrzebnie. Koniecznie Panie z tych ruchów chcą udowodnić, że są tak dobre jak faceci. Nie musicie niczego udowadniać. Różnimy się. Jedna płeć jest lepsza na jednym polu, a druga na innym. I chyba nie wynika to, w każdym razie nie w stopniu decydującym, z performatywności płci, a nawet jeśli to czy warto z tym walczyć, nie lepiej jakby ruchy feministyczne starały się podkreślać zalety kobiecości? Oczywiście jest rozkład zdolności, nie wiem czy Gaussa czy inny i np. ja jak i większość mężczyzn nie wygra w skoku o tyczce z Isinbajewą.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]