Reklama

Wszyscy są rozczarowani

Wszyscy są rozczarowani

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Mimo islamskich i nacjonalistycznych resentymentów wielu Irakijczyków nadal woli koalicję od chaosu, ale ta milcząca większość jest zastraszana przez ekstremistów. Rozprawienie się z nimi to warunek sprawnego przekazania władzy. Żołnierzy koalicji jest jednak za mało, aby zapewnić zwykłym Irakijczykom dobre prawo i codzienne bezpieczeństwo.
T

Telewizje całego świata pokazują kraj, zdawałoby się, pogrążony w wojnie: uliczne starcia, zestrzelone helikoptery, eksplozje. Tymczasem wojna ta jest w najwyższym stopniu lokalna: zaciekłe walki toczą się w Faludży, zaś w innych miastach i w “trójkącie sunnickim" incydenty są sporadyczne. Strzelaniny wybuchają w niektórych punktach bagdadzkiej metropolii, szczególnie w dzielnicy zwanej Miastem Sadra. Uzbrojone grupy przemierzają Karbalę i Nadżaf - miasta, do których masowo pielgrzymują szyici - ale nie dochodzi w nich do wielu starć. Kut zostało łatwo opanowane przez “Armię Mahdiego" Muktady al-Sadra, która zmusiła do ucieczki ukraiński garnizon, ale później równie łatwo - po krótkiej strzelaninie i bez ofiar - miasto odbił amerykański batalion. W Basrze i reszcie południowo-wschodniego Iraku aż po Amarah Brytyjczyków nękają sporadyczne ataki. W Nasiriji włoscy żołnierze...

9498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]