Reklama

Gniew ludu

Gniew ludu

w cyklu STRONA ŚWIATA
04.10.2019
Czyta się kilka minut
Irakijczycy wyszli na ulice, by obalić rząd, który zaledwie półtora roku temu wybrali. Młodzież, udręczona biedą i beznadzieją, zwróciła się przeciwko politycznej elicie wyrosłej w czasach wojny i traktującej władzę jako wojenny łup.
W trakcie protestów w Bagdadzie, 4 października 2019 r. / Fot. AHMAD AL-RUBAYE / AFP / EAST NEWS
Z

Zaczęło się we wtorkowe popołudnie od pokojowej i niezbyt licznej demonstracji w śródmieściu Bagdadu. Wzięło w niej udział około tysiąca osób, głównie młodych, którzy skrzyknęli się przy pomocy mediów społecznościowych, a na miejsce zgromadzenia wybrali plac Tahrir. Wznosili antyrządowe okrzyki, żądali ustąpienia premiera z ministrami, którym zarzucają korupcję i niechęć do reform. Policja nie interweniowała. Wkroczyła do akcji, gdy młodzi ruszyli z placu Tahrir, by przez most na Tygrysie przedostać się do tzw. Zielonej Strefy (podczas inwazji na Irak Amerykanie nazywali tak ufortyfikowaną część Bagdadu, w której mieściła się większość ministerstw, urzędów i zagranicznych ambasad). Przegrodziła demonstrantom drogę, wybuchły uliczne walki. Demonstranci rzucali kamieniami; policjanci odpowiadali granatami z gazem łzawiącym. Użyto armatek wodnych. W końcu padły strzały.

...

10825

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]