Reklama

Wszyscy ludzie Benedykta

Wszyscy ludzie Benedykta

18.06.2012
Czyta się kilka minut
Aresztowanego kamerdynera Benedykta XVI nie zamknięto w areszcie – takiego w Watykanie nie ma...
O

Od maja przebywa pod strażą w jednym z pokojów w biurach Żandarmerii Watykańskiej. Jeśli zostanie uznany winnym kradzieży poufnych dokumentów, trafi do włoskiego więzienia.

Ale problemy lokalowe najmniejszego państwa świata to nic w porównaniu z ostatnim kryzysem zaufania w obrębie jego murów.

Na początku roku we włoskiej prasie zaczęły się ukazywać teksty oparte na przeciekach wychodzących zza Spiżowej Bramy. Poufne dokumenty opisywały domniemane problemy kościelnego państwa: korupcję, błędy w zarządzaniu i wewnętrzne konflikty między hierarchami. Wśród ujawnionych pism był list, w którym watykański ambasador w Waszyngtonie wspominał o kościelnym nepotyzmie i korupcji, a także notatka krytykująca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisia Bertonego.

Stojąc w obliczu afery, którą media szybko nazwały „VatiLeaks”, Watykan wszczął śledztwo. Pod koniec...

3039

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]