Reklama

Wstydem się nie najesz

Wstydem się nie najesz

25.01.2016
Czyta się kilka minut
Chociaż kinowy zwiastun z niespotykaną dziś w reklamach szczerością głosił: „To nie jest film dla każdego, to jest film dla nielicznych”, wszyscy pamiętają tę scenę.
Fot. Deirdre Rooney / THE FOOD PASSIONATES / CORBIS
D

Dziewczyna w zgrabnym kostiumie w groszki wychodzi na ulicę, robi parę kroków przed siebie i nagle zauważa, że wokół niej zaczyna gęstnieć zbiegowisko. Sami faceci, w różnym wieku i różnych stanów. Gapią się, podchodzą, taksują wzrokiem zarys ciała, przysuwają coraz bliżej, otaczają ją. Po koszmarnej minucie zjawia się wreszcie towarzysz dziewczyny i zabiera ją stamtąd – co wcale nie oznacza dla niej końca udręki, bo „Przygoda” to nie jest radosny film o spełnionej miłości.

Ale mniejsza teraz o bohaterów, ważne to, że Michelangelo Antonioni w 1960 r. potraktował zbiorową napaść w biały dzień na samotną kobietę za naturalne tło społeczne swojej historii. Rzecz dzieje się na Sycylii, w miejscu, które wielu ciemniaków uważa za „prawie Afrykę”, jednak jest to kraina należąca do twardego jądra Europy od czasów...

5949

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]