Reklama

Ładowanie...

Wstydem się nie najesz

25.01.2016
Czyta się kilka minut
Chociaż kinowy zwiastun z niespotykaną dziś w reklamach szczerością głosił: „To nie jest film dla każdego, to jest film dla nielicznych”, wszyscy pamiętają tę scenę.
Fot. Deirdre Rooney / THE FOOD PASSIONATES / CORBIS
D

Dziewczyna w zgrabnym kostiumie w groszki wychodzi na ulicę, robi parę kroków przed siebie i nagle zauważa, że wokół niej zaczyna gęstnieć zbiegowisko. Sami faceci, w różnym wieku i różnych stanów. Gapią się, podchodzą, taksują wzrokiem zarys ciała, przysuwają coraz bliżej, otaczają ją. Po koszmarnej minucie zjawia się wreszcie towarzysz dziewczyny i zabiera ją stamtąd – co wcale nie oznacza dla niej końca udręki, bo „Przygoda” to nie jest radosny film o spełnionej miłości.

Ale mniejsza teraz o bohaterów, ważne to, że Michelangelo Antonioni w 1960 r. potraktował zbiorową napaść w biały dzień na samotną kobietę za naturalne tło społeczne swojej historii. Rzecz dzieje się na Sycylii, w miejscu, które wielu ciemniaków uważa za „prawie Afrykę”, jednak jest to kraina należąca do twardego jądra Europy od czasów...

5949

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]