Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Wspólna droga uczy

Wspólna droga uczy

20.08.2018
Czyta się kilka minut
Jak prowadzić dialog godząc się z tym, że całkowite porozumienie jest niemożliwe? Pokazuje to dokument teologiczny komisji anglikańsko-katolickiej. A jest to dziś umiejętność o uniwersalnym znaczeniu.
Uczestniczki Synodu Generalnego Kościoła Anglii ks. Jody Stowell, ks. Nicola Shephard i ks. Sally Hitchiner z bp. Peterem Broadbentem. Londyn, 20 listopada 2012 r. PETER MACDIARMID / GETTY IMAGES
Z

Z kilku powodów warto na ten tekst zwrócić uwagę. W opublikowanym w lipcu dokumencie ekumenicznej, teologicznej komisji anglikańsko-katolickiej „Podążając razem Drogą. Ucząc się być Kościołem – lokalnym, regionalnym, uniwersalnym” znajdują się postulaty, których spełnienie doprowadziłoby do konkretnych zmian w funkcjonowaniu katolickich wspólnot Kościoła. To po pierwsze.

Po drugie, przyglądając się uważnie rezultatom kilkunastu lat pracy teologów zaangażowanych w dialog międzywyznaniowy, można się sporo nauczyć o tym, jak rozmawiać na najważniejsze egzystencjalne tematy, w których różnimy się w sposób uniemożliwiający osiągnięcie pełnej zgody i porozumienia.

Umiejętność ta ma znaczenie nie tylko w ekumenizmie. Współczesna sytuacja międzywyznaniowa posiada wiele analogii do szerszych procesów społecznych, które nasilają się zarówno w samej Polsce, jak i w Europie – gdzie...

9703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]