Reklama

Buty Kieślowskiego

Buty Kieślowskiego

09.10.2018
Czyta się kilka minut
Wizerunek człowieka szorstkiego i nieprzystępnego, a przy tym skrywającego w sobie tajemnicę, czynił z niego guru o zasięgu globalnym. Jego agnostyczne „nie wiem” brzmiało niczym najgłębsza mądrość.
Krzysztof Kieślowski, 1995 r. KRZYSZTOF WOJCIEWSKI / FORUM
K

Kiedy rodzime kino autorskie znów nabiera znaczenia, kiedy Paweł Pawlikowski sięga po prestiżowe laury, a Wojciech Smarzowski bije rekordy kasowe, ukazuje się pasjonująca biografia najważniejszego, jeśli mierzyć światową miarą, polskiego twórcy po 1989 r. Wpisana w historię PRL-u i ustrojowej transformacji, opowiada o naszych kompleksach i aspiracjach – ale także o cenie, jaką przyszło zapłacić temu, który znalazł się na samym szczycie.

Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka m.in. świetnych książek „Mokradełko” i „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”, z tym samym reporterskim temperamentem na 600 stronach rozmontowuje spiżowy pomnik Krzysztofa Kieślowskiego, by odnaleźć w środku żywego człowieka, z jego wielkością i wszelkimi słabościami. Jedno jest pewne: po lekturze „Zbliżenia” inaczej oglądać będziemy jego filmy. Zobaczymy ukryte w nich ślady mocowania się z samym sobą i uwikłania...

15794

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]