Reklama

Wróżka przyjdzie wcześniej

Wróżka przyjdzie wcześniej

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Ministerstwo Edukacji Narodowej przymierza się do wcześniejszego o rok rozpoczęcia nauki w szkole. Za trzy lata do pierwszej klasy poszłyby sześciolatki, a pięciolatki musiałyby obowiązkowo pomaszerować do przedszkola.
A

Ambitne zamierzenia, biorąc pod uwagę, że w Polsce tylko 36 proc. dzieci między trzecim a piątym rokiem życia chodzi do przedszkola (15,5 proc. na wsi, 55 proc - w mieście), a w 857 gminach (na 2071) w ogóle przedszkola nie ma. Wiele z nich, 38 proc., zamknięto w latach 1990-2003 - często dlatego, że tak najłatwiej było obciąć samorządowe wydatki. Dla porównania np. w Portugalii każde dziecko ma zapewnioną opiekę przedszkolną; w Holandii czy na Węgrzech wszystkie dzieci w wieku 3-5 lat są przedszkolakami, zaś w Czechach przeszło 90 proc. Wypadamy więc bladziutko i nie ma się co dziwić, że mamy najniższy w Unii Europejskiej wskaźnik rozpowszechnienia edukacji przedszkolnej (dane Instytutu Spraw Publicznych).

O przedszkolakach-kopciuszkach i “dobrych wróżkach" pisała kilka miesięcy temu Joanna Olech: “Aby zakłócić prosty łańcuch dziedziczenia stygmatu...

2123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]